Executive Committee - 2021/2022

President

Professor Jim Jose
Newcastle Business School (Politics)
The University of Newcastle
Newcastle NSW 2300
jim.jose@newcastle.edu.au

Vice President

Professor Ariadne Vromen
Crawford School of Public Policy
Australian National University
Canberra ACT 0200
Ariadne.Vromen@anu.edu.au

Immediate Past President

Professor Helen Sullivan
Dean, College of Asia and the Pacific
Australian National University
Canberra ACT 0200
helen.sullivan@anu.edu.au

APSA Secretary / Treasurer Paul Fawcett

Secretary / Treasurer (2019-2022) 

Associate Professor Paul Fawcett
School of Social and Political Sciences
The University of Melbourne
Parkville VIC 3010
paul.fawcett@unimelb.edu.au

APSA Ordinary EC Member Duncan McDonnell

Ordinary EC Member (2021-2022 APSA Journal List Review )

Professor Duncan McDonnell
School of Government and International Relations
Griffith University
Nathan QLD 4111
d.mcdonnell@griffth.edu.au

Ordinary EC Member (December 2021 – September 2022)

Dr Angelika Heurich
Casual Academic, School of Humanities, Arts and Social Sciences
University of New England
Armidale NSW 2350
aheuric2@une.edu.au

Ordinary EC Member (2020 – 2023)

Dr Narelle Miragliotta
Senior Lecturer, Politics and International Relations
Monash University
Clayton VIC 3800
narelle.miragliotta@monash.edu

Ordinary EC Member (2021-2024)

Dr Sung-Young Kim
Senior Lecturer, Discipline of Politics and International Relations, Macquarie School of Social Sciences
Macquarie University NSW 2109
sungyoung.kim@mq.edu.au

Australian Journal of Political Science Co-editor
(2021-2024)

Professor Anika Gauja
Faculty of Arts and Social Sciences
The University of Sydney
Sydney NSW 2006
anika.gauja@sydney.edu.au

Women’s Caucus Representative (Co-Chair) (2021-2022)

Associate Professor Sara C. Motta
Newcastle Business School (Politics and Policy)
The University of Newcastle
Newcastle NSW 2300
sara.c.motta@newcastle.edu.au

Women’s Caucus Representative (Co-Chair) (2021-2022)

Dr Monika Barthwal-Datta
Senior Lecturer, School of Social Sciences
UNSW Sydney
NSW 2052
m.barthwal-datta@unsw.edu.au

Postgraduate Caucus Representative (2021-2022)

Nick Falcinella
PhD Candidate in Politics & International Relations
School of Social Sciences, the University of Adelaide
Adelaide SA 5005
nicholas.falcinella@adelaide.edu.au

First Peoples' Politics Forum Representative Sana Nakata

First Peoples’ Politics Forum Representative (2019-2021)

Associate Professor Sana Nakata
School of Social and Political Sciences
The University of Melbourne
Parkville VIC 3010
snakata@unimelb.edu.au

APSA Executive Assistant (2022 – 2024)

Dr Diane Hu
APSA National Office, School of Social and Political Sciences
The University of Melbourne
Room E561, John Medley Building, Parkville VIC 3010
arts-ssps-apsa@unimelb.edu.au


Former APSA Presidents

  • Douglas McCallum 1955-66 (UNSW)
  • Colin Hughes 1966-67 (Qld)
  • Hugo Wolfsohn 1967-68 (La Trobe)
  • G.S.Reid 1968-69 (UWA)
  • W.A.Townsley 1969-70 (Tasmania)
  • T.H. Rigby 1970-71 (ANU)
  • R.M. Martin 1971-72 (La Trobe)
  • David Corbett 1972-73 (Flinders)
  • R.H.Brookes 1973-74 (VUW)
  • Roger Scott 1974-75 (Canberra CAE)
  • Joan Rydon 1975-76 (La Trobe)
  • Colin Tatz 1976-77 (UNE)
  • Neal Blewett 1977-78 (Flinders)
  • Geoffrey Hawker 1978-79 (Canberra CAE)
  • Don Aitkin 1979-80 (ANU)
  • Carole Pateman 1980-81 (Sydney)
  • Peter Loveday 1981-82 (ANU)
  • Elaine Thompson 1982-83 (UNSW)
  • Peter Boyce 1983-84 (UWA)
  • David Goldsworthy 1984-85 (LaTrobe)
  • Marian Sawer  1985-86 (Foreign Affairs)
  • John Warhurst 1986-87 (UNE)
  • Dean Jaensch 1987-88 (Flinders)
  • Campbell Sharman 1988-89 (UWA)
  • Richard Higgott 1989-90 (ANU)
  • Pat Weller 1990-91 (Griffith)
  • Leslie Holmes 1991-92 (Melbourne)
  • Marian Simms 1992-93 (ANU)
  • Aynsley Kellow 1993-94 (Tasmania)
  • Martin Painter 1994-95 (Sydney)
  • Graham Maddox 1995-96 (UNE)
  • Barry Hindess 1996-97 (ANU)
  • Andrew Parkin 1997-98 (Flinders)
  • Carol Johnson 1998-99 (Adelaide)
  • Mark Considine 1999-2000 (Melbourne)
  • Helena Catt 2000-01 (Auckland)
  • John Wanna 2001-02 (Griffith)
  • Verity Burgmann 2002-03 (Melbourne)
  • Murray Goot 2003-04 (Macquarie)
  • Judith Brett 2004-05 (LaTrobe)
  • Brian Galligan 2005-06 (Melbourne)
  • Deborah Brennan 2006-07 (Sydney)
  • James Walter 2007-08 (Monash)
  • Ann Capling 2008-09 (Melbourne)
  • Alan Fenna 2009-10 (Curtin)
  • Kath Gelber  2010-11 (UNSW/Queensland)
  • Adrian Little 2011-12 (Melbourne)
  • Stephanie Lawson 2012- 13 (Macquarie)
  • Brian Head 2013-14 (Queensland)
  • Linda Botterill 2014-2015 (Canberra)
  • Adrian Kay 2015-2016 (Canberra)
  • Jenny Lewis 2016-2017 (Melbourne)
  • AJ Brown 2017-2018 (Griffith)
  • Sarah Maddison 2018-2019 (Melbourne)
  • Rodney Smith 2019-2020 (Sydney)
  • Helen Sullivan 2020-2021 (ANU)